Radvanec

První zmínka o obci pochází z roku 1384. Poloha obce umožňovala obyvatelům se věnovat zemědělské činnosti. V pozdějších letech se rozvíjelo tkalcovství a sklářství. Ještě počátkem 20. století se v Radvanci rylo sklo, malovalo a vodního pohonu Radvaneckého potoka využívala nejen sklářská brusírna, ale i mlýn na mletí obilí. Roku 1870 byla postavena místní škola. S výstavbou nových silnic, zejména v 19. století, se obec dostala mimo hlavní dopravní spoje a to byl jeden z důvodů, proč se z obce stala vyhledávaná rekreační oblast. Německý název obce byl Rodowitz.

Nejzajímavější dominantou obce je kaple svatého Antonína, jejíž stavba byla dokončena v roce 1818, ale také řada reliéfů, které jsou vytesány ve skalních pískovcových útvarech přímo v obci, ale také v okolních lesích.

Kaple sv. Antonína Paduánského

Kaple byla postavena v obci v letech 1801 až 1818 z peněz věnovaných zejména Antonínem Muckem, obchodníkem v Nizozemsku.

Havraní skály

Samostatně stojící pískovcové útvary vysoké až 20 metrů, kde hnízdí vzácný druh havranů. Natáčela se zde spousta záběrů z filmu: Ženy v pokušení.

Údolí Samoty

Okraje údolí jsou tvořeny skupinami pískovcových skal a věží. Panenská skála, ke které se váže pověst o rytíři a mlynářské dcerce z Radvance. Vytesaná plastika Krista na kříži z 18.st.

Sloup v Čechách

Obec v romantické krajině mezi Novým Borem a Českou Lípou se díky zdravému ovzduší, rozsáhlým lesům a bizarním skalním útvarům stala oblíbeným letoviskem již na konci 19. století. Na první pohled vás upoutá především skalní hrad na osaměle stojící skále.

Díky zdejšímu skalnímu hradu, koupališti, nové rozhledně a sousedícím Lužickým horám patří k oblíbeným cílům turistů.

Skalní hrad Sloup

Stážní hrad, pak barokní poustevna ze 14. století. V létě se zde konají zajímavé akce : koncerty v hradní kaply, šermířská a divadelní představení. Romantické kulisy skalního hradu a pousteven byly využity při natáčení řady filmů.

Lesní divadlo

Přírodní amfiteátr, kde se hraje divadlo od roku 1921 – v měsících červenec, srpen se zde hrají divadelní představení pro děti i dospělé (každé úterý a pátek).

Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské

Postaven ve stávající podobě v roce 1706. Barokní, trojlodní stavba, k jejíž severní straně byla postavena hranolovitá věž. V kostele je řada cenných obrazů a sochařských děl.

Obec Sloup v Čechách má několik vyhlídkových okruhů:

1. Sloupský vyhlídkový okruh (4km)
Zelená trasa a je označena od koupaliště i Sloupského hradu

2. Cikánské údolí s jeskyněmi
Jdete po žluté trase

3. Vyhlídkový okruh kolem Bílé paní
(čedičová skalní věž) modrá trasa (5km – 2,5 hod) jedná se o fyzicky náročný okruh

Jeskyně

Při návštěvě místních jeskyní nevynechejte vyhlídky na zelené stezce. Ideální výchozí bod skalní hrad Sloup. Můžete volit mezi několika cestami. Od hradu po červené stezce, od vyhlídky s rozhlednou na Stráži jít po zelené trase a pak po modré trase se vrátíte zpět k hradu (5 až 8km). Chcete-li si prodloužit výlet, červená stezka vás provede Modlivým dolem přes Vrch Slavíček, za ním odbočíte po modré a zeleně značené cestě až ke skále Hraběnka. Zde vás zelená stezka povede přes řadu vyhlídek k červené stezce a ta vás zavede zpět k hradu Sloup.

Samuelova jeskyně

V roce 1718 vyhloubil Samuel Görner ve skalním bloku a žil zde jako poustevník. Poustevna má několik ve skále vytesaných místností, předsíňku, kuchyň a obytnou místnost.

Velká cikánská jeskyně

Jeskyně zřejmě přírodního původu. Mohutný skalní převis, hluboký téměř 30 metrů, vysoký 3 a široký 15 metrů.

Malá cikánská jeskyně

Široká zhruba 16 metrů, pod klenbou byly vytvořeny dva nosné skalní pilíře, hluboká je 6 metrů. Těžil se zde písek, ve východní části celé stavební kvádry.

Pustý kostel

Jeskyně se třemi oblouky, měří více než 16m a nachází se nad lesním divadlem

Švédská jeskyně

Leží v Konvalinkovém dolu ve Sloupských skalách. Částečně uměle rozšířená puklina mezi skalními bloky. Ve válečných dobách sloužila jako úkryt.

Jezevčí díra

Přibližně 3 metry hluboká jeskyně. U vchodu je vytesaná deska s rytinou lišky. Podle pověsti zde měl zahynout místní myslivec při zimním lovu. 

Další zajímavá místa v okolí

Obec Svojkov: Modlivý důl

Asi 1km dlouhé skalnaté zalesněné údolí a poutní místo se skalní kaplí zasvěcené Panně Marii Lourdské. Od rekreačního střediska vede cesta stezka lesem až do Modlivého dolu. (4km).

Nový Bor

Vzdálenost 3,5 km od RS, lze jít po cyklotrase Sloup v Čechách – Nový Bor. Sklářské muzeum, Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Kostel svatého Ducha. Hora Klíč: čtvrtá nejvyšší hora Lužických hor, výška činí 759,4m

Cvikov – Velenice

Vzdálenost od RS 8km, vede zde Křížová cesta a Kaple Božího hrobu. Dostanete se sem po cyklotrase č. 3045.
Více o cyklovýletech

Pusté kostely

Celá oblast podél říčky Svitávky v délce necelých 3 km od obce Svitava směrem k Velenicím je protkaná mnoha jeskyněmi. V některých prostorách údajně žili středověcí mniši.

Skála smrti u Kunratic

Vzdálenost 8,5 km. Jde o skalní stěnu, v níž jsou vytesány reliéfy rytíře na koni a padající dívky. Ke skále vede zelená turistická značka.

Osada Naděje v Lužických horách

Vzdálenost 12km. Ledová jeskyně, kdy nejlepším výchozím bodem je osada Horní Světlá s napojením na červenou trasu. Návštěvu ledové jeskyně můžete zahrnout do okruhové procházky v okolních lesích a můžete navštívit i zříceninu hradu Milštejn a vrátit se zpět do obce Naděje ( okruh měří asi 6.1km)  Trasa: Naděje – Milštejn – Ledová jeskyně – odbočit Naděje (údolní nádrž) – obec Naděje

Kamenický Šenov

Vzdálenost 10 km od RS. Nejčastějším cílem turistů jsou sklářské muzeum, jehož expozice zahrnuje historii sklářství, ryté a broušené sklo ze zdejší oblasti a kostel Narození sv. Jana Křtitele z roku 1718

Prácheň: Panská skála

Vzdálenost 8 km od RS. Proslulé čedičové varhany – národní přírodní památka Panská skála, natáčela se zde pohádka Pyšná princezna.

Česká Lípa: Peklo

Národní přírodní památka v údolí Robečského potoka mezi obcí Zahrádkya městem Česká Lípa. Vede zde naučná stezka Peklo (4km), zelená značka. Stezka Peklem je určena pouze pro pěší turisty.